راهنمای خرید پمپ صنعتی

راهنمای خرید پمپ صنعتی

انتخاب نوع پمپ

همانطور که میدانید پمپ دستگاهی است که با کمک نیروی محرکه الکتریکی، مواد سیال و مایعات را با فشار و سرعت زیاد به سطح بالاتر یا سطح پایین تر پمپاژ میکند. در برخی از پمپ ها از موتورهای دیزل و بنزینی برای راه اندازی استفاده می کنند. این مدل بیشتر در مناطقی که برق وجود ندارد، استفاده می گردد. در این مقاله راهنمای خرید انواع پمپ را برایتان آماده کرده‎‌ایم.

پمپ های صنعتی به چند دسته تقسیم می شوند که هر دسته از این پمپ ها کاربردهای متفاوتی دارد.

 1. سانتریفیوژ
 2. پمپ سیرکولاتور
 3. کفکش
 4. پمپ روغن داغ
 5. ضد اسید
 6. بوستر پمپ
 7. و…

اینها تنها بخشی از انواع پمپ هست. هر یکی از موارد ذکر شده با توجه به کاربردی که دارند خصوصیات منحصر به فردی را دارند. برخی از آنها در صنعت کشاورزی و مواد خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی دیگر در کارخانجات و شرکت های آب و فاضلاب کاربرد دارند و بعضی دیگر در مصارف خانگی استفاده می شود.

چرا انتخاب پمپ مناسب مهم است؟

استفاده از پمپ آب در مصارف خانگی، کشاورزی و همچنین صنعتی  اهمیت بالایی دارد. با توجه به اهمیت و ارزش آب و توجه به این نکته که باید در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کرد و به مصرف بهینه آن بسیار توصیه شده است، لذا استفاده از پمپ آب مناسب می تواند در تحقق بخشیدن به این مهم ارزشمند و سودآور باشد. همچنین جلوگیری از هدر رفت سیالی که پمپاژ می‌شود، از جنبه اقتصادی نیز اهمیت دارد.

خرید پمپ

خرید پمپ

مواردی که موقع انتخاب پمپ باید به آن توجه کنیم

خدمات پس از فروش

در زمان خرید حتما به خدمات پس از فروش محصول توجه نمایید زیرا در زمان نیاز به تعمیر و تعویض قطعات این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که قطعات یدکی محصول در بازار وجود دارد تا خرید مطمئنی داشته باشید.

پمپ ملخی در تبریز
بیشتر بخوانید

کیفیت پمپ

یک پمپ با کیفیت باید از متریال مرغوب تولید شده باشد. همچنین دارای نشان استاندارد باشد.

پمپ های صنایع پمپ سازی نوید سهنداستانداردهای زیر را دارند:

 • استاندارد CE اروپا
 • DIN 24255
 • استاندارد مدیریت کیفی
 • استاندارد ملی
 • تاییدیه از معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی
 • تاییدیه از سازمان آب

دبی پمپ

دبی پمپ نشان دهنده آنست که دستگاه به چه میزان توانایی دارد که در یک سیکل زمانی آب، مواد سیال و ذرات جامد را پمپاژ کند. میزان انتقال مواد در پمپ بستگی به ارتفاع پمپ دارد زیرا هر چه ارتفاع بیشتری داشته باشد از فشار وارد شده بر پمپاژ کاسته می شود.

از آنجا که دبی با میزان انتقال مواد سیال در زمان سر و کار دارد لذا میزان زمان صرف شده برای میزان مشخصی مواد سیال قابل تامل است. لذا توجه به این نکته در زمان خرید می تواند کمک شایانی به عملی شدن خواسته شما داشته باشد.

هد پمپ

هد پمپ یا فشار پمپ قدرت انتقال مواد به سطوح بالا و پایین نشان می دهند که می توان آن را بر حسب متر یا فوت در پمپ های سانتریفیوژ و بر حسب اینچ مربع و کیلو پاسکال در پمپ های روتاری محاسبه کرد. محاسبه هد پمپ توسط کارشناس و متخصصان انجام می گیرد و نیاز به دقت زیادی دارد.

برای محاسبه هد، ارتفاعی که قرار است پمپاژ در آن انجام شود باید مدنظر قرار گیرد. مثلا در مصارف صنعتی باید مشخص شود که پمپ در چه ارتفاعی قرار می گیرد. شما باید با توجه به لوله‌کشی محیط پمپ مناسب خریداری کنید تا مطمئن شوید که فشار پمپاژ برای فضای در نظر گرفته شده مطلوب و مناسب است. باید توجه داشت که زیاد شدن دبی منجر به کاهش ارتفاع هد می شود.

پمپ لجن کش برقی
بیشتر بخوانید

نوع سیال

از دیگر نکات مهم و حیاتی در زمان خرید توجه به میزان غلظت و دمای سیال می باشد. همچنین نوع پمپ باید با توجه به نوع جنس سیال انتخاب شود. برخی از مواد سیال مانند اسیدها و آب شور باعث خوردگی قطعات پمپ خواهد شد لذا انتخاب جنس پمپ صنعتی و قطعات آن در این موارد باید توسط یک کارشناس آشنا به این حوزه بررسی و تایید شود.

شرکت آبروان با توجه به نیاز بازار پمپ ضداسید و پمپ آب شور را نیز تولید می‌کند. همچنین توجه به مقاومت پمپ در مقابل خوردگی، نشت بندهای مناسب برای مواد سیال سمی و همچنین پروانه مناسب در انتخاب پمپ برای مواد سیال و ذرات جامد بسیار مهم خواهد بود.

خرید پمپ

خرید پمپ

افقی یا عمودی بودن

از دیگر نکات خرید پمپ که باید در نظر بگیرید، توجه به عمودی یا افقی بودن پمپ هست. انتخاب پمپ های طبقاتی نیز با توجه به نوع کاربرد آن باید انتخاب شوند. پمپ های طبقاتی عمودی با توجه به اینکه فضای کمتری اشغال می کنند لذا برای مکان هایی با محدودیت فضا بسیار مناسب تر است.

تک فاز یا سه فاز بودن

از دیگر نکاتی که برای راهنمای خرید پمپ باید مورد توجه قرار گیرد، تک فاز یا سه فاز بودن پمپ می باشد. پمپ های تک فاز نسبت به پمپ سه فاز برق کمتری مصرف می کند و از مقاومت بیشتری برخوردار است.

چند نکته دیگر

در این قسمت چند نکته پایانی برای راهنمای خرید پمپ صنعتی را برایتان درج می‌کنیم.

قبل از انتخاب و خرید پمپ باید به موارد زیر توجه نمایید:

 • به پمپ دسترسی ساده و آسانی داشته باشید.
 • فضای مناسب برای تعبیه پمپ وجود داشته باشد.
 • محل نصب پمپ روشنایی و تهویه لازم و کافی را داشته باشد.
 • به صورت دوره ای از پمپ بازدید نمایید تا در صورت نیاز به موقع تعمیر شود.
 • پمپ های صنعتی با توجه به اینکه در چه محیطی راه اندازی می شود و چه نوع کاربردی دارد باید انتخاب شود.
 • پمپ های صنعتی با توجه به نوع کارکرد در کارخانه، کارگاه و محیط های صنعتی دارای امکانات بیشتری بوده و قدرت انتقال مواد سیال بیشتری دارند.
 •  به میزان صدای تولید شده در زمان کار نیز توجه نمایید. مخصوصا اگر می خواهید از پمپ در فضای بسته استفاده نمایید توجه به این نکته اولویت بیشتری خواهد داشت.
 • توجه به وزن پمپ، ارتفاع و قطر لوله های ورودی و خروجی، جنس بدنه پمپ، جنس شفت، مشخصات موتور پمپ اعم از حداکثر سرعت و توان آن باید در زمان خرید مورد توجه قرار گیرد.
پمپ سانتریفیوژ spd در اهواز
بیشتر بخوانید

مشاوره تخصصی خرید

اگر می خواهید پمپ صنعتی خریداری نمایید پیشنهاد می شود تا با کارشناسان شرکت در تماس باشید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. در این مشاوره اطلاعاتی مفید در خصوص انواع پمپ‌ها و کاربرد آنها به شما معرفی می‌شود که می تواند به شما در خریدی مطمئن کمک شایانی نماید. مشورت با متخصصان این حوزه کمک می کند تا شما بهترین محصولات را با قیمتی مناسب و کیفیت بالا خریداری نمایید. کارشناسان این حوزه با توجه به نوع کاربرد پمپ، نوع مواد سیال، ذرات جامد و تولید محصول، شما را در انتخاب و خرید پمپ صنعتی مناسب راهنمایی می کنند.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.